wtorek, 22 maja 2018

Ado-diagnostyka

Jak wiecie jakiś czas temu zdecydowaliśmy się udać z Czarodziejem do Poradni dla ado-dzieci - specjalizującej się w zaburzeniach, mogących wynikać z wcześniejszego życia naszych dzieci (traumy, rad, fas, fasd).
Dziś rano, po kilkumiesięcznej diagnostyce, odebrałam wyniki.

Nie było podstaw do potwierdzenia Fas albo Fasd. Jedyne co zostało stwierdzone to trauma niemowlęca oraz wtórne zaburzenia z niej wynikające. Nie mylcie tego z Radem - Rad to zaburzenia powodujące poważne problemy w życiu i emocjach. Trauma - jest do ogarnięcia. Wielu dorosłych ma pewnego rodzaju traumy, z którymi prowadzą normalne życie.
To dobra informacja dla Nas. Dla pełnego wykluczenia i zamknięcia tematu raz na zawsze - powtórne kontrolne badania Czarodziej przejdzie za jakieś 1,5-2 lata kiedy ukończy 8 lat.

Diagnostyka obejmowała spotkania i badania z Fizjoterapeutą, Psychiatrą i Psychologiem.

Mamy oczywiście zaburzenia Integracji sensorycznej i dalsze zalecenia terapii.
Badania psychologiczne - IDS - wyszło stokroć lepiej niż poprzednie badanie 1,5 roku temu.
Problemy - znaczne - które wtedy w testach wychodziły można powiedzieć że praktycznie już nie istnieją. Czyli tylko cieszyć się :).

Decyzją szkoły i moją Czarodziej od września podążać będzie do szkoły - ponieważ jak stwierdziły jego nauczycielki nie ma żadnych przeciwwskazań do I klasy i zrobiłabym mu krzywdę podejmując taką decyzję. W życiu mojego dziecka więzi przyjacielskie przez niego nawiązane są tak samo ważne jak więzi rodzinne, to również istotne w jego rozwoju, wobec czego nie ma wystarczającego powodu abym mu je zaburzała.

A tymczasem co u Czarodzieja? Nie za bardzo to ogarniam ale mam dziecko prawie że idealne :) - wszystkie problemy z emocjami, zaburzonymi zachowaniami - zniknęły i trwa to już spokojnie ze 2-3 miesiące. Moje dziecko zapytane o powody swojej spektakularnej metamorfozy bez ogródek stwierdziło, że głowa mu podpowiedziała, że te jego zachowania są nieładne i w sumie są bezsensu, bo ciągle miał karę... Hmmm... Czyli jednak konsekwencja zadziałała?
Jest moim fantastycznym towarzyszem i pomocnikiem przy dzieciach. Uwielbia pokazywać im świat i widzę wielokrotnie jak cudnie ich przed nim chroni - "Czarodziejka załóż buty nie sandały bo może padać" "Czarodziejek bez bluzy nie wychodzimy na dwór" "Nie dotykaj! To gorące!" "Załóż kask" itd... :) Masakra. No nie mam co narzekać. Nic a nic :)
Aaaaaa sorry Czarodziejek mnie wykańcza :)  - nie śpi i ciągle kuźwa piszczy. Ogólnie lepiej sobie radzi w domu niż poza nim, choć czyni postępy.
Czarodziejka? Nie no nadal Księżniczka - nic dodać nic ująć :) (Ostatnio wykopała Czarodziejowi jedynkę :) ).


15 komentarzy:

 1. Nawet Pani nie wie jaką wartość ma dla mnie Pani blog i wpisy.Bardzo się cieszę, że Czarodziej idzie do szkoły, że osiągnął kolejny krok i że jest takim mądrym i opiekuńczy dzieckiem. My jesteśmy na początku drogi adopcyjnej (kurs) i przykład Pani rodziny pokazuje, że warto jest ją przejść. Pozdrawiam serdecznie Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo bardzo sie cieszę, bywa ciężko wtedy przychodzi żal, zlość ale nigdy brak wiary czy bylo warto. Ciesze sie, że udaje nam sie oswajać z adopcją - będę zawsze powtarzac że to wyjatkowa i piekna droga, nielatwa ale wyjatkowa i piekna :)

   Usuń
 2. A gdzie ta poradnia? Jakiś namiar?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdynia Grabówek
   Dla mieszkańców miasta za darmo, dla "niemieszkańców" - prywatnie
   http://www.mopsgdynia.pl/nasze-jednostki/1727-centrum-diagnozy-i-terapii-fasd

   Usuń
 3. jeszcze pytanie jak długo trwa taka diagnoza, co wchodzi w jej zakres?

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas kolo 3 miesięcy, dwukrotne badanie neurologiczne - calego ciala, bardzo dokladne
  Diagnoza psychiatryczna i diagnoza psychologiczna (testy inteligencji, zdolnosci, emocji)
  W razie potrzeby skierowanie dalej na diagnostyke genetyczną, eeg, mri

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za odpowiedzi, mam nadzieję, że u naszego Smyka tez się pstryczek przestawi, bo aktualnie to jeszcze chwila i będę na uszach chodzić ;) nie wiem jak Ty ogarnęłaś 3kę, ja mam z jednym czasem problem

   Usuń
  2. Skad pomysl że ogarniam??? 😂😂😂

   Usuń
  3. Alicja ile mlody ma? U nas po raz pierwszy jest tak naprawde dlugo dobrze - sporo czekalismy :) 5 lat :) glowa do gory :)

   Usuń
 5. Wspaniale się czyta tak dobre wieści. Oby tak dalej!!! Jak patrzę na Wasze wspólne zdjęcie to... po prostu bajka, rodzina w pełni, marzenie z najwyższej półki :) Niech się dzieją same dobre rzeczy w Waszym życiu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz racje pisząc, że jeśli dziecko nadaje się do szkoły (podjęcia nauki) to nie ma sensu odraczać. Ale bardzo dobrze, że wspierasz się tu opinią wychowawców przedszkolnych i poradni specjalistycznej.
  Ja ostatnio wspieram się radą powiatowej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Nawet nie zdawałem sobie sprawy jak wiele porad można uzyskać (nieodpłatnie) w takiej placówce. A okazało się, że pracuję w niej też byłe pracownice OA i DD z doświadczeniem w pracy z dziećmi w opiece zastępczej i w rodzinach adopcyjnych.

  Pozdr
  M

  OdpowiedzUsuń
 7. Ogromnie się cieszę, że Czarodziej robi takie postępy! Czy nie mówiłam Ci, że będzie dobrze? :)
  Anna-Róża

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówiłaś mówiłaś ale wiesz jak to jest :)

   Usuń

Jeśli logujecie się jako Anonimowy - nie zapomnijcie podpisać się w treści komentarza :)